Макроекономічний огляд банку «Південний»: підсумки жовтня

04.11.2018

Аналітики банку «Південний» підготували короткий огляд основних тенденцій в економіці України за жовтень 2018 року:

  • У жовтні в першому читанні було схвалено проект бюджету на 2018 р. і прийнято рішення про підвищення тарифів на газ для населення на 23,5 % з 1 листопада, що дозволило Україні просунутися в переговорах із МВФ, а саме досягти згоди щодо нової програми Stand-By загальним обсягом 3,9 млрд дол. Програма ще повинна бути затверджена керівництвом МВФ і радою директорів фонду, що станеться, швидше за все, після остаточного прийняття Держбюджету, що відповідає вимогам МВФ. Користуючись позитивним фоном, Україна без зволікання вийшла на зовнішній ринок запозичень і залучила 2 млрд дол.: 5-річні єврооблігації обсягом 0,75 млрд дол. та 10-річним обсягом 1,25 млрд дол. На тлі погіршення зовнішніх умов (торгові війни, підвищення ставки ФРС тощо) ставки за паперами були досить високими (8,994 % і 9,750 %). Проте успішне розміщення дозволило зміцнити фінансову стабільність України і знизити ризики.
  • Всупереч високому інфляційному тиску, що зберігається, і погіршення прогнозу інфляції на кінець 2018 року (з 8,9 % до 10,1 % при цілі 6 % +/-2 п. п.), регулятор вважає, що монетарні умови є досить жорсткими для досягнення інфляційної мети в середньостроковій перспективі, і зберіг облікову ставку на рівні 18 %.
  • У вересні споживчі ціни зросли на 1,9 % у порівнянні із серпнем, але завдяки високій базі порівняння (+2 % р/р у вересні 2017 р.) річні темпи зростання цін несуттєво сповільнилися – з 9 % р/р до 8,9 % р/р. На тлі сезонного фактора у вересні подорожчали одяг та освіта, а зростання світових цін на нафту тиснуло на вартість палива та мастил.
  • У вересні промислове виробництво показало зниження на 1,3 % у порівнянні з вереснем минулого року, в той час як у попередньому місяці спад становив 0,5 % р/р. Слід зазначити, що такий результат виявився несподіваним для аналітиків, що чекали зростання на тлі низької бази порівняння (+0,5 % р/р у вересні 2017 р.) – консенсус-прогноз Reuters становив +1,5 % р/р у вересні.
  • Зростання обороту роздрібної торгівлі сповільнилося до 6,9 % р/р у вересні в порівнянні з 7,5 % р/р у серпні. Найімовірніше, така динаміка пов’язана з погіршенням девальваційних очікувань на тлі зростання волатильності курсу, попри те, що в цілому індекс споживчих настроїв зріс у вересні завдяки поліпшенню економічних очікувань після приїзду місії МВФ.
  • Індекс будівельної продукції знизився на 1 % р/р у вересні – майже так само, як і в попередньому місяці (1,1 % р/р у серпні). Через високу базу порівняння, зростання собівартості та недостатню підтримку з боку попиту спад у житловому будівництві поглиблюється. Тим часом будівництво інженерних споруд, навпаки, зростає, і навіть прискореними темпами, що свідчить про високий інвестиційний попит, попри подорожчання кредитних ресурсів через жорсткість монетарної політики у вересні і зниження гривневої ліквідності в системі.
  • У січні-вересні вантажообіг знизився на 2,6 % р/р (проти 2,4 % р/р у січні-серпні). Основною причиною зниження, як і раніше, є скорочення перевезень залізничним транспортом внаслідок менших фізичних обсягів експорту зернових.
  • Внаслідок погіршення динаміки експорту і великих виплат процентів за єврооблігаціями дефіцит поточного рахунку розширився до 1,7 млрд дол. У вересні (з 0,6 млрд дол. у серпні). Приплив 1,1 млрд дол. за фінансовим рахунком не покрив дефіциту поточного рахунку, і платіжний баланс був зведений із дефіцитом 0,6 млрд дол. У результаті золотовалютні запаси знизилися до 16,6 млрд дол. (з 17,2 млрд дол. у попередньому місяці), що відповідає 2,8 міс. майбутнього імпорту і є найнижчим рівнем із квітня минулого року.

З детальними макроекономічними звітами можна ознайомитися тут.