Правила користування банкоматами

  • Перед використанням банкомату уважно огляньте його зовнішній вигляд.
    Якщо Ви виявили підозрілі пристрої на клавіатурі або біля картоприймача (отвору для прийому картки), не використовуйте цей банкомат та повідомте про нього Інформаційний центр банку, якому він належить.
  • В області картоприймача розміщують обладнання, яке списує дані з магнітної смуги картки. Самі по собі ці дані не дозволять отримати доступ до Вашої картки. Для того, щоб зловмисники могли скористатися здобутими даними, їм потрібен ПІН-код вашої картки. Тому під час введення PIN-коду в банкоматі або торгівельній мережі слідкуйте, щоб його не помітили оточуючі. Для цього прикрийте клавіатуру рукою або гаманцем, або тримайте на клавіатурі обидві руки, щоб не було зрозуміло, які кнопки Ви натискаєте.
  • Банкомат не видав Ваші гроші, хоча ВИ отримали sms про списання та чули, як пристрій рахує видані кошти? Не відходячи від банкомату, зателефонуйте в Інформаційний центр банку, якому він належить. Можливо, на вихідному отворі для видачі купюр шахраями встановлено пристрій, що блокує Вам видачу готівки. Якщо ви відійдете від банкомата, шахраї цим скористаються, і заберуть Ваші гроші.

Дізнайтеся про найпоширеніші прийоми, які використовують шахраї, щоб дізнатися Ваші дані за допомогою банкоматів. Захистить власні кошти!

Банкомат не видав гроші? Не відходьте від нього!

Шахраї вже рідше обкрадають українців в банкоматах, але ризик стати жертвою кеш-треппинга все ще високий. Зловмисники досі іноді крадуть гроші в банкоматі, перехоплюючи купюри під час їх видачі клієнту. Ви підходите до банкомату, вставляєте картку, вводите всі необхідні дані і чуєте, як банкомат відраховує купюри. Але гроші в отворі для видачі банкнот не з'являються. Ви думаєте, що банкомат зламався, закінчилися гроші, трапився технічний збій під час операції. Забираєте картку і йдете знімати готівку в іншому місці.

Увага, шахрайство!

Одразу після Вас до банкомату підходить шахрай і за лічені секунди знімає планку на отворі для видачі купюр, а там ... Ваші гроші, які приклеїлися до скотчу! Такий прийом називають «кеш-треппінгова накладка». Це – металева планка + двосторонній скотч, до якого прилипають купюри. Зазвичай злочинці маскують планки для кеш-треппінгу під дизайн банкомату.

Пам'ятайте, що найчастіше кеш-треппінгові пристрої шахраї встановлюють на банкомати, якими користується найбільше людей: біля офісних центрів, ТРЦ, супермаркетів, на жвавих вулицях, біля зупинок громадського транспорту. Особливо активні злочинці в святкові дні, вихідні та дні видачі зарплати.

Як розпізнати, що Вас намагаються обікрасти в банкоматі?

Основні ознаки кеш-треппінгу:

  • Банкомат не видав готівку, хоча на екрані з'являлося повідомлення про те, що операція пройшла успішно. При цьому банкомат працює нормально, інші операції виконує успішно (навіть може бути чутно, як банкомат відрахував готівку і на екрані з'явилося повідомлення про те, що купюри не забрали).
  • Ви не отримали свої гроші, проте на мобільний прийшло sms-повідомлення про списання суми з рахунку (якщо підключена функція sms-інформування про всі операції з карткою). Якщо у вас до сих пір ще не активована ця функція, підключіть її негайно – Ви завжди будете знати, що відбувається з вашою карткою.
  • Ви помітили, що «планка-шторка» отвору для видачі грошей не «щільно» встановлена ​​або відрізняється від «суцільної» конструкції банкомату? Якщо потягнути, планка легко відірветься, і, можливо, Ви навіть побачите власні купюри. Перш ніж здійснювати таку операцію, слід порівняти отвір для видачі грошей із зображенням на екранній заставці банкомату (там зображено, як насправді має виглядати кожна з деталей банкомату).

Що робити, якщо банкомат не видав банкноти?

  • Головне – до тих пір, поки Ви не розберетеся, чому не отримали гроші, не відходьте від банкомату! Іноді люди відходять в сторону, щоб зателефонувати в банк, але шахраї розраховують саме на це.
  • Переконатися у коректній роботі банкомату можна в банку, який його обслуговує. Номер телефона вказаний на банкоматі. Якщо стався технічний збій, співробітники банку підтвердять це. Якщо ж технічний збій не зафіксовано, це може бути шахрайство. Отже, дотримуйтесь інструкцій банківського співробітника.
  • Спробуйте самостійно перевірити планку на отворі для видачі грошей. Шахрайське приладдя кріпиться таким чином, аби злочинець міг легко і швидко зняти його: за правилом, воно встановлене недостатньо «щільно» і можу візуально відрізнятися. У разі наявності будь-яких ознак сторонніх об'єктів (планки, липкої стрічки), необхідно негайно повідомити про це в банк по телефону, який вказано на банкоматі. Далі – дотримуйтесь інструкцій банківського співробітника.

Безпечне використання карток у банкоматі

Використані матеріали Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЄМА.

Банку забороняється вимагати від клієнта придбання будь-яких товарів чи послуг у банку або спорідненої чи пов'язаної з ним особи як обов'язкову умову надання цих послуг (крім надання пакета банківських послуг).

Відмовитись від отримання рекламних матеріалів можливо, звернувшись до Центру клієнтської підтримки за номером 0 800 30 70 30 (безкоштовно по Україні).