Новий закон про фінмоніторинг. Що треба знати клієнтам банків

28.04.2020

З 28 квітня 2020 року набирають чинності нові вимоги для здійснення платежів. Це передбачено законом «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Новий закон спрямований на модернізацію вимог до протидії легалізації відмиванню доходів, гармонізацію з нормами ЄС та зменшення вимог до пересічного клієнта фінансової установи.

Відповідаємо на основні питання з приводу закону.

Ідентифікація клієнта під час операцій без відкриття рахунку

Банки, відповідно до вимог нового закону, мають акцентувати увагу на найвищих зонах ризику – ризикованих та великомасштабних операціях на суму понад 400 тисяч гривень.

До 28 квітня клієнти – фізичні особи під час операцій без відкриття рахунку в банку мали проходити часткову ідентифікацію під час розрахункової операції на суму від 15 тисяч гривень, повну ідентифікацію – якщо сума перевищувала 150 тисяч гривень.

З 28 квітня ліміти підняли. Тепер часткова ідентифікація буде проходити для клієнтів-фізосіб під час операцій без відкриття рахунку на суму від 30 тисяч гривень, повна ідентифікація розповсюджується на клієнтів, які користуються розрахунковими операціями без відкриття рахунку на суму більш ніж 400 тисяч гривень.

Часткова ідентифікація передбачає, що клієнту необхідно мати із собою паспорт. Повна ідентифікація – що клієнт надає в касу банку паспорт, ІПН, підписує опитувальний лист, в якому розкриває більш детальну інформацію про себе. Усі ті самі дані, що й під час відкриття рахунку в банку, але без підписання жодних документів із банком.

Щодо операцій в іноземній валюті

Гранична сума валютних операцій, для яких встановлено спрощені вимоги щодо валютного нагляду, підвищена зі 150 тисяч гривень до 400 тисяч гривень (в еквіваленті).

Готівкові перекази на суму від 5 тисяч гривень

З 28 квітня клієнти – фізичні особи без відкриття рахунку в банку мають проходити часткову ідентифікацію під час готівкових переказів на картку або поповнення рахунку на суму від 5 тисяч гривень.

Якщо ви поповнюєте рахунок або надаєте фінансову допомогу на суму більше 5 тисяч гривень готівкою, у касі банку у вас попросять паспорт. Клієнтам не потрібно для кожного такого платежу мати із собою довідку про доходи або інші документи. Лише паспорт.

У терміналах поповнення рахунку має проводитися ідентифікація за допомогою картки. Якщо клієнт поповнює рахунок, пройшовши ідентифікацію, обмеження в розмірі 5000 гривень немає.

Ці нововведення не стосуються бюджетних платежів усіх видів, оплати житлово-комунальних послуг, платежів за товари, послуги, погашення кредиту.

Безготівкові перекази з картки на картку

Безготівкові платежі з картки на картку чи з рахунку на рахунок, як і раніше, можна здійснювати без обмежень. Дробити платежі на частини не потрібно. Чому? Бо власники банківських рахунків, до яких прив'язані платіжні картки, вже є ідентифікованими. Банк має інформацію про кожного власника рахунку і власника картки. Банк знає про звичні операції з історії його платежів, має інформацію, яку клієнт сам надав банку, відкриваючи рахунок.

Крім того, звичайні операції громадян на невеликі суми не є об’єктом фінансового моніторингу. Адже це – низькоризикові операції, їх не будуть прискіпливо перевіряти.

Розрахункові операції для нерезидентів

Фізичні особи-нерезиденти зможуть використовувати власні поточні рахунки в українських банках для проведення розрахунків за договорами страхування життя, операціями з продажу корпоративних прав та нерухомості.